servitris/servitör

Publiceringsdatum: 2025-05-15

Är du intresserad av att jobba inom hotell, restaurang, storhushåll? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som servitör/servitris hos Ligula Hospitality Group AB. Intresserade sökes för deltid-jobb hos Ligula Hospitality Group AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 3 månader – upp till 6 månader.

Jönköping är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Ligula Hospitality Group AB har just nu två lediga jobb som servitör/servitris. Sök jobbet som servitör/servitris hos Ligula Hospitality Group AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast söndag den åttonde juni 2025.


Jobbannons

Välkommen till ProfilHotels Savoy, ProfilHotels. Jönköping City finns precis utanför dörren. Centralstationen ligger fem minuters promenad bort, och du har nära till nöjen, shopping och övrigt utbud i Jönköping. Brasseriet Sofiehof Kök & Bar huserar i hotellet. Med ett stort fokus på närproducerade råvaror, sober inredning i 20-talsstil och en avslappnad service har Sofiehof blivit ett populärt tillhåll för såväl hotellgäster som Jönköpingsbor.

Beskrivning

Att njuta av frukost och god mat på hotell är för de flesta gästerna det viktigaste.

Vi söker nu personal för främst kvällar/helger vid behov.

Det kommer varieras med kvällsservering, frukost och lunch i vår restaurang Sofiehof.  Nu letar vi efter dig som tycker att matupplevelsen är lika viktig för att ögat som för smaklökarna och att god service gör god mat ännu bättre.

Arbetsuppgifter

Dina primära arbetsuppgifter är att tillsammans med dina kollegor skapa en härlig vardag för våra gäster. Det gör du genom att servera frukostbuffé, planera lunch och kvällar. Detta med omtanke och kärlek. Din arbetsdag är varierande morgon/dag pass men mest eftermiddag och kväll efter schemat. Då vi har musikarrangemang på Sofiehof Underjord så blir det då en del bar arbete. 

När det är lugnare stunder ser du till att det är rent och snyggt i matsalen och pyssla så att vårt hotell upplevs som varmt och ombonat.

Det är viktigt att du har fyllt 20 år som restaurangen på kvällen har bar.

Kvalifikationer

Vi söker dig som brinner för service och tillsammans med oss​. Du älskar att göra det lilla extra för gästen, och ser de små detaljerna andra missar. Det är inga problem för dig att jobba både i lag och självständigt. Kreativitet och uppfinningsrikedom kännetecknar dig, och du tycker om att hitta nya vägar för att göra våra gäster ännu nöjdare. Du är flexibel med tider och har möjlighet att jobba både förmiddagar, kvällar och helger.

Tidigare restaurangvana är meriterande, men vi värdesätter intresse, motivation och serviceanda ännu högre. Tycker du om att laga mat är det toppen och det gör fler arbetsmöjligheter.

  • Du har en varm och omtänksam personlighet.
  • Du har fyllt 20 år.
  • Du tycker att det är roligt att småprata med både stora och små, och att göra någons dag lite bättre med små medel.
  • Du är självständig och flexibel och gillar att jobba i ett högt tempo.
  • Du är flytande i både skrift och tal i både svenska såväl som på engelska för att kunna möta alla våra gäster på en så personlig plan som möjligt.
  • Du har ett öga för detaljer och kan ta ett snabbt beslut när det krävs.
  • Du kommer ha ansvar för restaurangen och beställningar vissa dagar då inte restaurangchefen är på plats. Då krävs det att du har ansvarstagande.
  • Enklare matlagning kan förekomma.

Villkor

Tjänsten är vid behov.

Vi jobbar med HRF avtal. 

Ligula Hospitality Group är moderbolag i en privatägd koncern i tillväxt som äger, förvaltar och utvecklar varumärken och koncept inom hotell- och restaurangnäringen. Vi driver idag 46 hotell i 16 städer i Sverige, sex städer i Tyskland och i Köpenhamn i Danmark. Hotellverksamheten bedrivs under varumärkena Collection by Ligula, ProfilHotels by Ligula, Apartments by Ligula, Motel L by Ligula och Good Morning Hotels by Ligula. Genom avtal driver vi även fem Best Western Plus hotell. Vi sysselsätter ca 800 årsanställda och omsätter drygt 1 400 MSEK. Läs mer på ligula.se

Om jobbet

Antal tjänster2
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnLigula Hospitality Group AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5567926497
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeServitör/Servitris
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

Ligula Hospitality Group AB söker två personer till denna tjänst som servitör/servitris med placerings i Jönköping. Om det låter intressant att arbeta som servitör/servitris hos Ligula Hospitality Group AB skickar du in din ansökan senast 2025-06-08.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Servitris/Servitör

restaurang mitt i Sveg AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Härjedalen.

2025-05-08

Mer info

Servitris/Servitör

Bistro L i Lomma AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Lomma.

2025-04-22

Mer info

Servitris/Servitör

Gamla Rökeriet Restaurang AB söker två personer till tjänsten som servitör/servitris i Stockholm.

2025-04-06

Mer info