Servis till Himlen

Publiceringsdatum: 2025-06-04

Är du på jakt efter en karriär inom hotell, restaurang, storhushåll? Vill du ta steget att arbeta som servitör/servitris hos Sjöstadsgruppen AB? Nu har du möjligheten. Sjöstadsgruppen AB söker en medarbetare på deltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?

Stockholm är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Sjöstadsgruppen AB har just nu ett ledigt jobb som servitör/servitris. Sista ansökningsdagen till jobbet som servitör/servitris hos Sjöstadsgruppen AB är fredag den fjärde juli 2025.


Jobbannons

Restaurang Himlen ligger på 25:e och 26:e våningen i Skrapan mitt på Götgatan. Vår ambition är att ge våra gäster en helhetsupplevelse i en miljö med fantastisk utsikt och avslappnad söderkänsla. Våra två restauranger håller hög kvalité både i mat och dryck samt service. Köket, med 46 platser och Grill & Cocktail, med 60 platser och ytterligare 150 platser i bardelen, erbjuder vi våra gäster spännande menyer. Så nära himlen man kan komma! Välkomna.

Läs mer om oss på https://www.restauranghimlen.se/

Vi söker

Tycker du som vi, att service och kvalité är det viktigaste för att våra gäster ska få den absolut bästa upplevelsen vid ett restaurangbesök? Då kan det här vara rätt jobb för dig. Vi söker dig som är framåtsträvande, serviceinriktad och har ett öga för detaljer. Du gillar att jobba i team där ni ställer upp för varandra för att nå våra gemensamma mål, att skapa den bästa möjliga restaurangupplevelsen för våra gäster. Du har glimten i ögat, är stresstålig och har förmågan att växla upp när det behövs då tempot stundtals är högt.

Erfarenhet

  • Gärna från 3 års erfarenhet från à la carte servering.
  • En hög ambitionsnivå och vilja att ständigt utvecklas.
  • God kommunikations- och problemlösningsförmåga.
  • Barkunskap är meriterande.

Det här kan vara ditt drömjobb om du värderar

  • Kvalité och service, i allt du gör.
  • Att vara en del av ett team där vi tillsammans skapar den bästa upplevelsen för våra gäster.
  • Att tillhöra ett roligt och passionerat gäng.

Om oss

Restaurang Himlen ligger på 25:e och 26:e våningen i Skrapan mitt på Götgatan. Vår ambition är att ge våra gäster en helhetsupplevelse i en miljö med fantastisk utsikt och avslappnad söderkänsla. Våra två restauranger håller hög kvalité både i mat och dryck samt service. Köket, med 46 platser och Grill & Cocktail, med 60 platser och ytterligare 150 platser i bardelen, erbjuder vi våra gäster spännande menyer. Så nära himlen man kan komma! Välkomna.

Läs mer om oss på https://www.restauranghimlen.se/

Vi är inne i en spännande utvecklingsfas och har som ambition att vara en välorganiserad koncern med en tydlig struktur där vi ser och värdesätter våra medarbetare. Vi erbjuder en arbetsplats med stora möjligheter att utvecklas inom koncernen.

I koncernen Sjöstadsgruppen ingår Restaurang Himlen, högst upp i Skrapan mitt på Södermalm, Sjöstaden Skybar och Restaurang Göteborg i Hammarby sjöstad.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnSjöstadsgruppen AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5567129613
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeServitör/Servitris
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

Sjöstadsgruppen AB söker en person till denna tjänst som servitör/servitris med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som servitör/servitris hos Sjöstadsgruppen AB skickar du in din ansökan senast 2025-07-04.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Servis till Vildmarkshotellet

Kolmårdens Djurpark AB söker sju personer till tjänsten som servitör/servitris i Norrköping.

2025-06-02

Mer info

Servispersonal till vår bemanning Arlanda

Nordic work AB söker tjugo personer till tjänsten som servitör/servitris i Sigtuna.

2025-06-02

Mer info

Bartender/servis till Biljardpalatset

Biljardpalatset Göteborg AB söker två personer till tjänsten som servitör/servitris i Göteborg.

2025-07-01

Mer info