Extra serveringspersonal

Publiceringsdatum: 2025-08-19

Är du intresserad av att jobba inom hotell, restaurang, storhushåll? Nu har du chansen att börja jobba som servitör/servitris hos Långholmen Hotell & Restaurang AB. Platsen där jobbet finns ledigt är i Stockholm.

Långholmen Hotell & Restaurang AB söker för närvarande efter en person att anställa inom servitör/servitris-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Låt Långholmen Hotell & Restaurang AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som servitör/servitris! Ansök seast fredag den trettioförsta oktober 2025.


Jobbannons

Vi söker dig som vill jobba extra i vårt serveringsteam på Långholmens Wärdshus. Löpande vid behov och till årets Julbord som pågår 21 november till 22 december. Vi söker serveringspersonal, garderobspersonal samt buffévärdar som sköter allt som har att göra med påfyllning av julbordet.

Som servitör/servitris ser vi gärna att du har minst 2 års erfarenhet från liknande anställning. Vi har löpande behov av extrapersonal.

För garderobspersonal och buffévärdar till Julbordet krävs inte direkta förkunskaper utan vi lär upp dig på plats. Ett glatt humör, social förmåga och att du trivs med att möta gäster och deras förväntningar är det viktigaste.

Vi erbjuder dig en trygg och välkomnande arbetsplats där du blir en del av ett lag som hjälper varandra för att nå samma mål. Du behöver kunna tala god svenska samt engelska. Tjänsten är en behovs- eller timanställning.

Långholmen ligger i Stockholms innerstad, 10 minuters promenad från Hornstull. Långholmens Wärdshus ligger inrymt i Alstaviks malmgård från 1670-talet och öns fängelsehistoria är ständigt närvarande. Hos oss lägger vi ett stort värde på god service och vår mat som har grunden i svensk mattradition. Vi serverar lunch, middag, helgbrunch och följer årets händelser då exempelvis Julbord, Mårten gås-middag och grillkvällar arrangeras. Vi har plats för cirka 250 gäster och det finns även en festvåning för exempelvis bröllop och företagsarrangemang. Wärdshuset är även tätt knutet till anläggningens konferens- och hotellverksamhet.

Ansökan

Välkommen att skicka din skriftliga ansökan med personligt brev och CV till restaurangchefen med e-post jorgen.eriksson@langholmen.com och skriv ”Extrajobb” i ämnesraden. Tillträde snarast eller efter överenskommelse. Urval sker löpande.

Om företaget

Långholmen Hotell & Restaurang AB är ett privatägt bolag som driver hotell, konferens, restaurang och arrangemangsverksamhet i det gamla Kronohäktet på Långholmen i Stockholm. Fängelseverksamheten bedrevs fram till 1975 och 1989 öppnade upp Långholmens Hotell och Vandrarhem portarna till sin verksamhet. Här finns 102 hotellrum huserade i de gamla cellerna, ett fängelsemuseum som huserar 12 vandrarhemsrum, en konferensanläggning med ca 20 lokaler, ett Wärdshus med plats för ca 250 gäster med tillhörande festvåning, uteservering och bar finkan. En unik arbetsplats med spännande historia och familjär stämning!

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnLångholmen Hotell & Restaurang AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5564326808
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeServitör/Servitris
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

Långholmen Hotell & Restaurang AB söker en person till denna tjänst som servitör/servitris med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som servitör/servitris hos Långholmen Hotell & Restaurang AB skickar du in din ansökan senast 2025-10-31.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Sundsgården Hotell& Konferens söker extra serveringspersonal

Ideella fören Sundsgården folkhögskola med föret söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Helsingborg.

2025-08-19

Mer info

Extrajobb som serveringspersonal under sommaren

Submit AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Stockholm.

2025-05-22

Mer info

Serveringspersonal- Extrajobb

Carotte Staff AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Göteborg.

2025-07-17

Mer info