A la Carte servitör/servitris med möjlighet till förlängning

Publiceringsdatum: 2026-03-27

Letar du efter anställning inom hotell, restaurang, storhushåll? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som servitör/servitris hos Öijared Resort AB. Sök nu om du är intresserad av att arbeta heltid hos Öijared Resort AB under 6 månader eller längre. De letar just nu efter nya medarbetare.

Lerum är platsen där denna position är ledig. Öijared Resort AB har just nu en ledig tjänst som servitör/servitris. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Bli en del av teamet hos Öijared Resort AB som servitör/servitris genom att ansöka senast söndag den tjugosjätte april 2026.


Jobbannons

A la Carte servitör/servitris säsong med möjlighet till förlängning

Öijared Resort erbjuder våra restauranggäster en härlig kulinarisk upplevelse mitt i naturen. I arbetsuppgifterna ingår servering av lunch och á la carte och arbetet är förlagt både dag, kväll och helg.

Öijared Resort är Sveriges största golfanläggning med tre 18-hålsbanor, en 9 håls multigolfbana samt hotell- och konferensanläggning med bad och bastu. Hos oss trivs golfare, konferensgäster och privatpersoner i en underbar miljö - Öijared en egen värld!

Du som söker har med fördel minst tre års erfarenhet av á la carte servering, är självgående, flexibel och ansvarsfull samt har ett glatt och trevligt bemötande. Vin- och spritkunskaper är meriterande. Arbetstiderna är varierande, dag, kväll och helg. Du som söker behöver ha körkort och tillgång till bil då det inte finns kollektivtrafik att tillgå.

Vi söker dig som;

  • Har ett genuint intresse för mat och dryck
  • Har god erfarenhet av á la carte servering
  • Förstår värdet av bra service och sätter gästerna först.
  • Är strukturerad, lösningsorienterad och gillar att jobba under högt tempo

Tillträde enligt överenskommelse

Tjänsten är en särskild visstidsanställning på 100% till den 20 december 2026

Lön och övriga villkor enligt kollektivavtal

Körkort och bil är en förutsättning.

Så ansöker du

Du är välkommen med din ansökan snarast då urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista publiceringsdatum.

Kontakt

Dirk Vangelabbeek, Food & Beverage Manager

dirk.vangelabbeek@oijared.se

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnÖijared Resort AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer5567016711
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeServitör/Servitris
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

Öijared Resort AB söker en person till denna tjänst som servitör/servitris med placerings i Lerum. Om det låter intressant att arbeta som servitör/servitris hos Öijared Resort AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-26.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Servitör/servitris till Hamnkrogen i Herrvik (Gotland)

Tsolas Gotland AB söker två personer till tjänsten som servitör/servitris i Gotland.

2026-03-07

Mer info

Servitris med erfarenhet sökes till Puben Uppsala

ST PUB AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Uppsala.

2026-03-24

Mer info

Serveringspersonal till Medeltidskrogen i Visby

Kapitelhusgården i Wisby AB söker två personer till tjänsten som servitör/servitris i Gotland.

2026-03-25

Mer info